Az index.hu-n tegnap megjelent, A közhangulat és a jövőtlenség miatt menekülnek a magyarok című cikk a témája a mai posztnak.
Szinte minden nap kitesz az Index a címlapra olyan blogokat, amik az elvándorlással foglalkoznak. Most gyorsan le is csekkoltam, és ebben a pillanatban a Határátkelő Merre tovább című írását találtam a címlapon. Néha beleolvastam némelyikbe, de leginkább azt tapasztaltam, hogy az írások nagy része le akarja beszélni az embereket az országváltásról. A fenti cikk pedig új színt hozott az írások közé, hiszen most kiderült, hogy a megkérdezettek többsége az elmúlt két évben hagyta el az országot, okként pedig a jövőkép hiányát és a rossz közhangulatot nevezték meg.
A cikk erősen azt sugallja, hogy most mindenki menekül, mert az Orbán-kormány fenekestül felforgatott mindent. Bezzeg ha... Na ez ám a hangulatkeltés!
Tegyük tisztába a dolgokat! Magyarország nyugatról nézve sosem volt élhető hely. Ennek bizonyítására nem kell mást tenni, mint kicsit utazgatni és megnézni, az építészetet nyugaton és itt. De nem ám a fővárosokat kell összehasonlítani! Csak is a vidékeket, azt hogy milyen házakban laktak a pórnépek. Mert a több évszázados angol, francia, dán, belga vagy német falusi házakat elnézve láthatjuk, hogy a paraszt már akkor is kőházban élt. És nálunk? Vályogházban. Persze, jó dolog a vályog, nyáron 'hűt', télen jól szigetel, de mégis csak a csóróság szinonimája. De nézhetjük a közelmúltat is, azokat az időket, amikor a mai demokraták, vagy azok közvetlen felmenői a kék és piros útlevelekkel szelektálták a magyar állampolgárokat, hogy ki és hova utazhat. Akinek volt "piros könyve", az kapott kék útlevelet, akinek kék (zöld, sárga, pink) könyve volt, az kapott piros útlevelet. Ekkoriban nem azért nem menekültek az emberek, mert nem akartak, hanem mert nem tudtak. Legalább is nagy létszámban. De a rendszerváltás reményt hozott, felszabadultunk és úgy gondoltuk, hogy pár éven belül elérjük a nyugatot, kolbászból lesz a kerítés is. Nem lett. De aztán az Unióban bíztunk, hogy ha belépünk, akkor majd igen, egyből megemelkednek a bérek. Nem volt előttünk sem elrettentő, sem pozitív példa, hiszen tíz ország csatlakozott egyszerre, nagy részük az ex-szoci tömbből. De az Unió sem hozott megoldást, az emberek évről évre szegényednek el. És én ezt látom a legfőbb problémának.
Kit érdekelne, hogy min veszekednek ezek ott fönn, ha a családomnak meg tudok mindent adni? Kit érdekel Gyurcsány, Orbán, Bajnai, ha meg tudom valósítani magam és az álmaimat. De nem tudom és Te sem tudod. Szinte senki sem tudja. Ezért van ma rossz közhangulat az országban, mert már nincs hova meghúzni a nadrágszíjat, mert már nincs az a trükk és technika, amivel az ember előrébb juthat. Minden kiskaput bezártak, de a nagykaput meg nem nyitották meg. Ma már a seggnyalóknak és árulóknak is rosszul megy a sora (alsóbb szinteken), láthatjuk. Az elit persze jól elvan, fogalmuk sincs arról, hogy miként él a kisember. Egyik oldal a "sosem volt munkahelye" fideszeseket szidja, a másik oldal a pápai anyukát emlegeti fel, aki nem fűt a konyhában. A lényeg, hogy már a falig hátráltunk, nincs tovább! Legalább is itthon.
Mi jelenthetne megoldást? A drasztikus béremelés. Nem csak az orvosoknak, hanem mindenkinek.
A bérezés alapja a minimálbér. Ennél azok kapnak többet, akik képzettebbek vagy valamilyen hiányszakmában dolgoznak. Az ő bérükre is hatással van a minimálbér, hiszen ha az emelkedik, akkor mindenkinek felmegy az ázsiója. De itt nem változik semmi. Nézzük meg, mennyi volt a minimálbér 2000-ben és a rá következő években, és mennyi ma.
Év | Összeg |
2000 | 25500 |
2001 | 40000 |
2002 | 50000 |
2010 | 73500 |
2012 | 93000 |
Jól látható, hogy az első Orbán kormány egy merészet húzva két év alatt megduplázta a minimálbért. Azóta eltelt tíz év, és még mindig nincs a duplája a legkevesebb kötelezően kifizetendő kereset a réginek. És ezek csak az elméleti számok, a levonások és adók után ez még sokkal kevesebb. Nyugaton ez az összeg jellemzően 1000-1200 EUR.
Volt egy "elmúlt nyolc éves" szocialista időszaka az országnak. A szociálisan annyira érzékeny vezetők annyira el voltak foglalva a választóikkal, hogy - ez szintén kiolvasható a fenti táblázatból - a 8 év alatt majdnem 50%-kal emelték a minbért- vagyis szinte semmit. Talán még az inflációt sem követte a bér. Hozzájuk képest szinte hiperugrást hajtott végre a II. Fidesz-éra, de hol van ez még a nyugattól? Sehol.
Nem bankadó meg távközlési adó kell, mert ezeket a költségeket a szolgáltatók végül az ügyféllel, vagyis veled Kedves Olvasó fizettetik meg. Nem. Én személyi jövedelemadót szeretnék fizetni. De azt jó sokat. Mert az azt jelentené, hogy jól is keresek. Akár minimálbéresként is.
Nézzük meg az alábbi ábrát! Ma a pénzáram kikerüli az embereket (a kép felső részén), a cégektől közvetlenül az államhoz kerül a bevétel extra-adók formájában. Ez ugye azon túl, hogy az emberek elszegényednek, felveti azt a problémát is, hogy megannyi cég Brüsszelbe rohangászik panaszkodni kis hazánkról, a tőke sértve érzi magát.
De ugyanakkor a befektetők egy szót sem szólhatnának, ha a kormány azt mondaná: a következő három évben a nyugati szint közelébe hozzuk a minimálbért, havonta 5000 Ft-tal fog növekedni a bér (így a kisvállalkozások is folyamatosan tudnának idomulni a rendszerhez). Vagyis első év +60.000 Ft = 93000+60000= 153000, második év már 213000 és végül 273000, tehát még mindig 1000 EUR alatt lenne.
Ebből a magasabb bérből pedig az egykulcsos adóval és az Európában legmagasabb ÁFÁ-val bőven csurogna az államkasszába, az emberektől! (lsd. kép alsó fele)
Tudom, most majd sokan kezdenek ájvékolni, hogy akkor elmennek a cégek. De mint már annyiszor láthattuk, a példa ragadós lehet, az Orbán-kormány több unortodox ötletét kezdték el később mások is használni. Legyünk úttörők! A versenyhelyzet nem csak azt jelenti, hogy az országok kisebb és kisebb adókkal próbálnak kedvezni a tőkének. Az is "versenyhelyzetet" hozhat a környező országok pártjainál, hogy ki ígéri meg a választóinak, hogy követi a magyar példát. Hiszen ha a szlovákok, románok, lengyelek azt látják, hogy egy bátor magyar kormány kiáll a lakosságáért és rákényszeríti az idetelepült nyugati cégeket, hogy hasonló bért fizessenek, mint ahogy azt otthon, saját hazájukban teszik, akkor majd ők is úgy gondolják, hogy ez náluk is kivitelezhető. És biztos lesz majd olyan ottani párt, amelyik a magyar sikeren felbuzdulva előáll az ottani bérek növelésével. Akkor meg majd hova is megy bármelyik cég? Ukrajnába? És hogyan tudná bármelyik fejlett demokráciából idejött kapitalista azt kommunikálni, hogy nem kívánta megfizetni ugyanazt a bért nekünk, mint a saját nemzetének? Mert ez már onnantól diszkrimináció. Egyszerűen lenácizhatnánk bármelyiket, amelyik megpróbálna szembemenni a béremelési trenddel.
De valamiért ez az embereket nem érdekli. Vagy nem is tudják, vagy el sem hiszik, hogy nyugaton ilyen árakhoz ilyen bérek dukálnak. Mert az 1000 EUR-ból is szerényen élnek kint az emberek, de kényelmesen. Nyugodtan, stressz nélkül.
Nekünk jó így. A sajtószabadság a fontos, meg az éhségsztrájk, meg a békemenet.
Az, hogy a "szocialisták" nem tettek semmit a kisemberért, nem lepett meg. Ők mindig is árulók voltak. De most egy kétharmaddal rendelkező "nemzeti" kormányunk van. Ha Viktorunknak lenne vér a farkában, akkor meglépné ezt a béremelést. De nincs. Puhafarkú már a régi harcos.
Hol vannak a liberálisok? Akik azt hirdetik, hogy minden ember egyenlő? Tehát a keleti és a nyugati is. Persze, nekik sem fontos ez, sőt!
És hol vannak a "nagy magyarok"? Ők sem protestálnak a felemelkedés mellett.
Kedves Politikai Elit! Vezessétek ugyanolyan dilettánsan ezt az országot ezután is, ahogy eddig tettétek. Ha a hegy nem megy Mohamedhez, akkor Mohamed megy a hegyhez.
A tehetséges, szorgalmas emberek elmennek.
Ti és a nomenklatúra, a segélyesek és az öregek maradtok.
Sok sikert 2014-hez, 2018-hoz és tovább!